Śmieciowy problem i jego skutki

„Nowy rok, nowa ja” słyszymy bardzo często. Lecz nowy rok to także dobry czas dla polityków do wprowadzania zmian, te nie koniecznie nas cieszą, mimo wszystko wiele z nich jest potrzebna.
Pomysł Prezydenta m.st. Warszawy Pana Rafała Trzaskowskiego jest jednym z tych „potrzebnych”, jeśli nie weźmiemy odpowiedzialności za nasze działania jako ogól, to jednostki pozwolą na zniszczenie wspólnego dobra.

Od lat słyszymy o segregacji odpadów, w przeciągu ostatnich kilku miesięcy pod naszymi domami ilość pojemników znacznie wzrosła, a to wszystko jest dla wyższego celu. Dla naszego wspólnego dobra i przede wszystkim zdrowia. Na co dzień dociera do nas wiele informacji o zanieczyszczaniu środowiska, jednak za mało ich na temat skutków ubocznych, które nas nie ominą. Każde działanie przynosi efekt, nie każdy efekt jest pozytywny.

Nie każdy przejmuje się tym czy woda będzie czysta, las zielony, a klimat odpowiedni. Każdy za to, chyba każdy, przejmuje się zdrowiem swoich i swoich najbliższych.
Zanieczyszczanie środowiska jest procesem długofalowym ale szybko zauważymy jak bardzo nam to szkodzi. To wszystko działa na schemacie koła >>>jestem konsumentem, zatem zużywam produkt wyrzucając opakowanie do pojemnika z odpadami nie zwracając uwagi na segregację > ten pojemnik nie trafia do recyklingu tylko na wysypisko śmieci, na którym znajdziemy dosłownie wszystko, im więcej niesegregowanych śmieci tym większy śmietnik > deszcz wypłukuje te wielkie sterty odpadów i woda opadowa wraz ze wszystkim co zmyje płynie dalej, wchłaniana jest przez glebę > ziemia staje się zanieczyszczona, z czasem co raz bardziej na co raz większym obszarze > w glebie tej uprawiamy żywność, po ziemi tej chodzą zwierzęta hodowlane, które karmione są tym co uprawy nam przyniosą > zjadamy zboża, warzywa, owoce oraz mięso wyhodowane na ziemi zanieczyszczonej… >>>. Schemat ten jest opisany w prosty sposób, zrozumiały także dla dziecka, bez uwzględnienia wszystkich szkodliwych związków chemicznych i rozszerzenia o ich szkodliwości. Wyobraź sobie gdyby rozłożyć to dosłownie na czynniki pierwsze, z jaką ilością chemii byśmy mieli styczność, cała tablica Mendelejewa? Ty wiesz co wrzucasz do kosza na śmieci, a czy wiesz co wrzuca do niego Twój sąsiad? Nie? No właśnie, zatem nie weźmiesz za niego odpowiedzialności? Zatem świadomie nie możesz stwierdzić, że nie mam racji? Może właśnie dociera do Ciebie, że rację mam… To takie proste, tak zrozumiałe. Zatem dlaczego tak wiele osób zaniedbuje podstawowe czynności związane z dbaniem o własne zdrowie. Bądźmy odpowiedzialnymi konsumentami, im więcej świadomości w nas samych, tym większa szansa na zmianę. Nasza planeta nam za to podziękuje dając czystą glebę, wodę i powietrze, dzięki czemu będziemy zdrowi.

Zrobiłam ankietę, w której większość zadeklarowała segregację odpadów. Jeśli nie należysz do tej grupy, zacznij proszę dla wspólnego dobra. Jeśli nie wiesz jak, poniżej znajdziesz ściągę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *